İNGİLTERE VİZESİ

İngiltere vizesi başvurunuzu 6 aşamada tamamlayabilirsiniz:

1. Aşama—Vize almanıza gerek var mı?

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye gitmek için vize almak zorundadır. T.C. vatandaşı değilseniz, vize almanıza gerek olup olmadığıni öğrenmek için İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) web sitesindeki 'Vize almama gerek var mı' anketini yapın. Vize almanız gerekiyorsa, aşağıdaki adımları izleyin. Vize başvurunuzu planladığınız seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar Worldbridge yerine geçen Teleperformance bürolarından birine yapabilirsiniz. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen vize başvuru sahiplerinin, gerekli vizelerini almadan önce uçak bileti almamaları önemle duyurulur.

Türk vatandaşı değilseniz, ancak Türkiye'de yasal olarak oturmanızı sağlayan ikamet tezkereniz varsa, başvurunuz T.C. vatandaşlarıyla aynı şekilde işleme alınacaktır. T.C. vatandaşı değilseniz ve Türkiye'de ikamet etmiyorsanız, kısa süreli (6 aylık veya daha az) vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun aşağıdakilerden birine gönderilmesi gerekirse, gecikme yaşamanız olasıdır:

1. Pasaportunu taşıdığınız ülke;

2. Normalde ikamet ettiğiniz ülke;

3. Sizinle aynı ülkenin vatandaşı olan başvuru sahiplerinin vize için normalde başvurmaları gereken vize başvuru merkezi.

İkamet tezkereniz yoksa, "Yerleşim" amaçlı başvurular da dahil olmak üzere, uzun süreli (6 ay veya üzeri) başvurularınızın, yukarıda belirtilen yerlerden birinde yapılması gerekir ve Türkiye'den yapacağınız başvurular kabul edilmez.

2. Aşama—Size Uygun Vize Kategorisine Ait Bilgileri Okuyun

Sizin için en uygun vize kategorisini tespit etmek ve bu kategori için başvuru yapmanız için taşımanız gereken şartları öğrenin. Vize Kategorilerine ait bilgiler için İngiltere Vize Kategorileri sayfamızı tıklayın. Ek bilgi için, İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) web sitesindeki Göçmenlik ve Vize Kurallarısayfasını da okumanızda fayda vardır.

3. Aşama—Vize Başvuru Formunun Doldurulması

Çocuklar için ayrı bir adet olmak üzere vize almak isteyen herkes için uygun vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. On-line olarak doldurulan bu formda yazacağınız bilgilerin İngilizce olması ve bu yazdıklarınızın ekte sunduğunuz belge ve dökümanlarla destekleniyor olması başvurunuzun olumlu neticelenmesi açısından çok önemlidir. Hangi formu dolduracağınıza karar vermeden önce vize kategorilerisayfamızı gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

4. Aşama—Worldbridge yerine geçen Teleperformance Merkezlerinden Biri Için Randevu

Worldbridge yerine geçen Teleperformance kuruluşunun Randevu Al linkini tıklayarak randevunuzu alabilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra randevu gün ve saatinizi gösteren sayfadan bir çıktı alıp başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Zira kapıdaki görevli tarafindan bu çıktı sorulmaktadır. Eğer başvuru formunuz ve destekleyici belgeleriniz eksiksiz bir şekilde hazır değilse, lütfen randevu almayın.

5 yaş altındaki çocuklar dışında her başvuru sahibi münferit bir randevu ile vize başvuru merkezine şahsen gelmek zorundadır.

5. Aşama—Destekleyici Belgelerin Hazırlanması

Vize almaya uygun olduğunuzu ispatlayıcı nitelikteki belgelerin asıllarının yanında fotokopilerini de sunmanız gerekmektedir. Belgelerin asıllarını teslim etmemeniz halinde başvurunuz ertelenebilir veya reddedilebilir. Asıl belgelerin fotokopilerini teslim etmemeniz durumunda, belgelerinizin asıllari size iade edilmeyebilir. Vize başvurunuzun İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memuru tarafından dikkate alınabilmesi için, İngilizce olmayan destekleyici belgelerin tercümesini teslim etmeniz gerekir. Tercüme edilen belgeler doğrulama amacıyla asıllarıyla birlikte teslim edilmelidir. Tercüme edilmiş belgelerde tercümanın adı ve aslına uygun tercümesi olduğuna dair tasdik şerhi gereklidir. Bu tercüme belgesi, üzerine ayrıca tarih atılmalı ve tercümanın imzasını içermelidir.

Destekleyici Belgeler: Vize başvurunuzla birlikte teslim etmeniz gereken belgeler hakkında ek bilgi için sitemiz dahilinde bulunan İngiltere Vizesi İçin Gerekli Belgeler sayfasındaki ilgili listelere bakmalısınız. Ayrıca, İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) web sitesinde verilen destekleyici belge listesine de bakabilirsiniz. Başvuru sahipleri, kişisel durumlarını net bir şekilde ortaya koyacak şekilde mümkün olduğunca çok delil sunmalıdır. Çalışma, okul, finansal durum, akar gelir, mal varlığı, Türkiye dışına yapılan seyahatler, Türkiye ve yurt dışındaki aile fertlerine ilişkin belgeler buna dahildir. Seyahat masraflarını başka biri karşılıyorsa veya sponsor oluyorsa, söz konusu kişinin ekonomik durumunu ispatlayan kanıtlar da gereklidir.

Fotograf: Yakın tarihli (son 6 ay içinde çekilmiş) 1 fotoğrafınızı başvuru formuna yapıştırmanız gerekmektedir. Fotoğraf renkli olmalı ve:

· Açık gri veya krem fon üzerine çekilmiş;

· Net ve iyi kalitede;

Normal fotoğraf kağıdina basılmış;

· yüksekliği 45 mm x genişliği 35 mm olmalı;

Fotoğrafta yüzü kapatan herhangi bir şey, güneş gözlüğü, renkli gözlük veya dini veya tıbbi gerekçelerle olmadıkça başörtüsü bulunmamalıdır. Başvuru sahibi fotoğrafta tam karşıya bakmalı ve ağzı kapalı olmalıdır (gülümsememeli, kaşlarını çatmamalı veya kaldırmamalıdır).

Fotoğraf icapları ile ilgili daha fazla bilgi için İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi'nin (UK Border Agency) internet sitesine bakiniz.

6. Asama—Worldbridge yerine geçen Teleperformance Ingiltere Vize Randevu Merkezine Basvuru
Worldbridge yerine geçen Teleperformance Vize başvuru merkezlerine ait irtibat bilgilerine ulaşmak için
 
tıklayınız. Biyometrik bilgilerinizi (dijital fotograf ve parmak izi) teslim etmek için başvurunuzu şahsen yapmanız ve aşağıdakileri yanınızda getirmeniz şarttır:

· Vize başvuru formunuzda belirtilen bilgilere uygun ve vizenin yapıştırılması için en az 1 adet boş sayfa (arkalı önlü) içeren geçerli pasaportunuz ve varsa önceki pasaportunuz veya mülteci seyahat belgeniz.

· Vize başvuru ücretinizin ödendiğine dair makbuz – ücretlerin tam listesi için lütfen sitemiz dahilindekiİngiltere Vize Ücretleri sayfasına bakiniz. Ödeme, Worldbridge yerine geçen Teleperformance’in Ankara ve İstanbul vize başvuru merkezlerinde nakit olarak (Türk Lirası) yapılabilmektedir. İzmir, Gaziantep ve Bursa başvuru merkezlerinde sadece internet üzerinden yapılan ödemeler geçerlidir.

· Son 6 ay içinde çekilmis fotoğraflar

· İngilizce olarak doldurulmuş, imzalanmış doğru vize başvuru formu

· Başvurunuzu destekleyici belgeler.

Vize Başvuru Merkezleri
 

İstanbul Vize Başvuru Merkezi: İstanbul'daki Vize Başvuru Merkezi, internet üzerinden veya kağıt ile yapılan başvuruları kabul etmektedir. Her iki durumda da vize başvuru merkezine gitmek için internet üzerinden randevu alabilirsiniz.

Önemli not: İnternet üzerinden başvuru yapmanız halinde, ödemenizi vize başvuru merkezinde nakit olarak da yapabilirsiniz. Vize başvuru merkezi adresini öğrenmek için Worldbridge yerine geçen Teleperformance internet sitesindeki ‘İletişim’ sayfasını kullanabilirsiniz.

İstanbul bölgesindeki ve İzmir ile Bursa toplama noktalarına verilen tüm başvurular İstanbul Vize Başvuru Merkezi tarafından işleme alınacak ve ardından İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’ndaki İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) tarafından değerlendirilecektir.

Ankara Vize Başvuru Merkezi: Ankara'daki Vize Başvuru Merkezi, internet üzerinden veya kağıt ile yapılan başvuruları kabul etmektedir. Her iki durumda da vize başvuru merkezine gitmek için internet üzerinden önceden randevu alabilirsiniz.

Önemli not: İnternet üzerinden başvuru yapmanız halinde, ödemenizi vize başvuru merkezinde nakit olarak da yapabilirsiniz. Vize başvuru merkezi adresini öğrenmek için Worldbridge yerine geçen Teleperformance internet sitesindeki ‘İletişim’ sayfasını kullanabilirsiniz.

İzmir Vize Başvuru Merkezi: İzmir’deki Vize Başvuru Merkezi sadece internet üzerinden yapılan ve ücreti internet üzerinden kredi veya banka kartı kullanılarak ödenen başvuruları kabul etmektedir.

Önemli not: Vize başvuru merkezine gitmek için internet üzerinden randevu almalısınız. Vize başvuru merkezi adresini öğrenmek için Worldbridge yerine geçen Teleperformance internet sitesindeki ‘İletişim’ sayfasını kullanabilirsiniz.

Gaziantep Vize Basvuru Merkezi: Gaziantep’teki Vize Başvuru Merkezi sadece internet üzerinden yapılan ve ücreti internet üzerinden kredi veya banka kartı kullanılarak ödenen başvuruları kabul etmektedir.

Önemli not: Vize başvuru merkezine gitmek için internet üzerinden randevu almalısınız. Vize başvuru merkezi adresini öğrenmek için Worldbridge yerine geçen Teleperformance internet sitesindeki ‘İletişim’ sayfasını kullanabilirsiniz.

Bursa Vize Başvuru Merkezi: Bursa’daki Vize Başvuru Merkezi sadece internet üzerinden yapılan ve ücreti internet üzerinden kredi veya banka kartı kullanılarak ödenen başvuruları kabul etmektedir.

Önemli not: Vize başvuru merkezine gitmek için internet üzerinden randevu almalısınız. Vize başvuru merkezi adresi, ulaşım bilgileri ve ilgili haritaya ulaşmak için Worldbridge yerine geçen Teleperformance internet sitesindeki ‘İletişim’ sayfasını kullanabilirsiniz. Vize başvuru merkezi adresini öğrenmek için Worldbridge yerine geçen Teleperformance internet sitesindeki ‘İletişim’ sayfasını kullanabilirsiniz

İngiltere Konsolosluğu

İngiltere Konsolosluğu

İngiltere İçişleri Bakanlığı - Vize Dairesi (UKVI)

UKBA

UKVI, ingiltere hudutlarının muhafazasından ve giriş çıkışlardan sorumlu bir kurumdur. Dünya çapında yerleşik vize merkezleri vasıtasıyla yapılan vize başvuruları ve ikamet taleplerini değerlendirmeye alma ve karara bağlama yetkisine sahiptir.

WorldBridge yerine geçen Teleperformance

WorldBridge

WorldBridge yerine geçen Teleperformance, İngiltere Konsolosluğu'na yapılacak olan her türlü vize başvurusunun randevu ile kabul edildiği, UKVI ile anlaşmalı özel bir kurumdur.

İnternet üzerinden on-line olarak doldurulan ve yazıcıdan çıktısı alınan İngiltere vizesi başvuru formlarının, vize başvurusunu destekleyici belgeler ile birlikte İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, gaziantep, Adana ve Bursa illerindeki WorldBridge yerine geçen Teleperformance merkezlerinden birine sunulması gerekmektedir.

WorldBridge yerine geçen Teleperformance ofisleri on-line randevu ile çalışmaktadır.